Sıvı Sabunlardaki Gizli Tehlike! Dünya Genelinde Yasaklanıyor
  • Anasayfa
  • Sağlık
  • Sıvı Sabunlardaki Gizli Tehlike! Dünya Genelinde Yasaklanıyor

Sıvı Sabunlardaki Gizli Tehlike! Dünya Genelinde Yasaklanıyor

Pek çoğumuz antibakteriyel sıvı sabunların daha hijyenik ve etkili olduğunu düşünmüşüzdür, fakat yapılan araştırmalar ne kadar yanıldığımızı ortaya koyuyor. Araştırmacılar ise antibakteriyel sıvı sabunun ılık sudan veya kalıp (bar) sabundan daha iyi olmadığını şiddetle savunuyor. Antibakteriyel yazmak çok etkili olduğu anlamına gelmez, bu tip sabunların kalıp (bar) sabundan daha etkili olduğuna dair hiçbir bilimsel kanıt olmadığının da altını çiziyorlar.


Sıvı Sabunlardaki Gizli Tehlike! Dünya Genelinde Yasaklanıyor

Ayrıca düşünülenin tam aksine bazı verilere göre antibakteriyel sıvı sabun kullanmak uzun vade de ciddi sağlık sorunlara yol açabilecek güçtedir. 2013 de Amerika’da yasaklanan antibakteriyel sıvı sabunların üreticilerine 3 yıllık bir süre verildi, aksini iddia etmeleri için.

 

Gerekli açıklamayı yada savunmayı yapamayan üretici firmalara ek olarak ürettikleri sıvı sabunların insanların hormonlarını kesintiye uğrattıkları da rapora eklenince satışı net bir biçimde yasaklandı. Esasen hastanelerde kullanılması için geliştirilen ve içeriğinde triklosan bulunan antibakteriyel sıvı sabunlar zamanlar evlere kadar yayıldı.

Ancak son zamanlarda yapılan çalışmalar, uzun süredir triklosanın maruz kalındığı, insan sağlığı sorunlarına yol açabilecek, değişmeyen mikrobiyolojilere bağlandı. Sadece bu değil, bakterilerin öldürülmesinde etkili olabilmesine rağmen, organizmaların kimyasalları ellerinizi yıkamak için gereken süre kadar daha uzun süreyle temas halinde olmaları gerekir.

Sadece sabun ve akan su ile elleri yıkamak tüketicilerin hasta olmamasını ve başkalarına mikropların yayılmasını önlemek için atabileceği en önemli adımlardan biri olmayı sürdürüyor.

loading...


Etiketler: sıvı sabun tehlikeli mi sıvı sabun kullanmak tehlikeli mi antibakteriyel sabun sıvı çocuklarda sıvı sabun tehlikeli mi

BU YAZIYI PAYLAŞ

BENZER YAZILAR

Sağlıklı Bir Göz İçin Bunları Tüketin

Göz sağlığınızın iyi olması doğru beslenmenizden geçer. İleri yaşlarda da parlak, canlı ve sağlıklı... Devamı

Kordon Dolanması Neden Olur? Nedenleri...

Kordon Dolanması Neden Olur? Nedenleri... Devamı

Emzirme Döneminizde Eski Kilonuza Dönmek İçin İpuçları

Gebelik dönemi boyunca alınan kilolar, bebeğiniz dünyaya geldikten sonra ne yazık ki hemen gitmez. Ö... Devamı


YORUMLAR (0) Onay Bekleyen (0)

Bu yazıya ait yorum bulunamadı. İlk yorumu siz yapın.

YORUM YAZ

guvenlik

Editörün Seçtikleri

Doğum Çatlaklarını Nasıl Önleyebiliriz?

Doğuma kadar olan süreçte derinin gittikçe gerilme...


Harun Kolçak Hayatını Kaybetti

Bir süredir prostat kanseri tedavisi gören ünlü şa...


Arabanın vurup kaçtığı hayvanın içinden bir el dışarıya uzandı...

Arabanın vurup kaçtığı hayvanın içinden bir el dış...


Bize Yılda Yarım Kilo Böcek Yediriyorlar !

Uzmanlar işlenmiş gıdalarla yılda 500 gram böcek y...


Sıvı Sabunlardaki Gizli Tehlike! Dünya Genelinde Yasaklanıyor

Pek çoğumuz antibakteriyel sıvı sabunların daha h...


Bumerang - Yazarkafe
Site Hakkında

Biz kadınlar ve yaşadıklarımız. Bu olgu bizi kadınlara yönelik bir blog hazırlmaya itti. Kadınların yaşamlarının her noktasında ihtiyaç duyabilecekleri püf noktaların birleştiği bir platform olsun istedik ve başladık çalışmaya. Sitemizde ekli olan tüm makaleler bilgi amaçlıdır. Denemek tamamen kullanıcıyı ilgilendirir ve deneme sonucunda oluşabilecek hiç bir zarardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Copyright © 2015 | Kadınlar,Diyet,Obozite ve Sağlıklı Yaşam Makaleleri İle Bilgilendirmede Bulunan Sitemizin Tüm Hakları Saklıdır. Hiçbir içeriğimiz izinsiz kopyalanamaz - www.kadinve.com