KISKANÇLIK SEVGİNİN BİR GÖSTERGESİ MİDİR ?
  • Anasayfa
  • Aşk
  • KISKANÇLIK SEVGİNİN BİR GÖSTERGESİ MİDİR ?

KISKANÇLIK SEVGİNİN BİR GÖSTERGESİ MİDİR ?

Kıskançlığın kelime anlamı, kendisinden üstün gördüğüne veya sevilen birisinin başkasıyla ilgilendiği kanısına varıldığında takınılan olumsuz tutumdur. Dozunda bırakıldığında bir hastalık değil, davranış bozukluğudur. Kontrol edilemediğinde ise depresyona sebep olabilir.


 KISKANÇLIK SEVGİNİN BİR GÖSTERGESİ MİDİR ?

Kıskançlık insanlık tarihi kadar da eskidir. Nedenleri konusunda farklı görüşler ileri sürülmektedir. Genel kanı kıskançlığın içgüdüsel bir davranış biçimi olmadığı ve sonradan öğrenildiğidir. Kıskançlığın özünde güven duygusu eksikliği vardır. Kendisine güvenen insan karşısındakine de güven duygusu verir. Kıskançlık duygusunun gelişiminde eğitim, ön yargılar ve genel kabuller rol oynar. Kıskançlık sahip olduğunu başkasına kaptırma korkusuyla başlar ve kendine güvensizlikten kaynaklanır. Öz güveni olmayan insan kıskanır. Kıskançlık ilişkinizi yıpratır. Seven insan sever, kıskanmaz. Sevginin göstergesi kıskançlık değildir. Sevgimizi göstermenin daha sağlıklı yolları vardır. Kıskaçlık, aşkın göstergesi olamaz; aşk sevgi ve içten bağlılık duygusudur.

Kıskanılmayı istemek ve beklemek çok sağlıklı bir yaklaşım değildir. Sevilmeniz için kıskanılmanız gerekmez. Kıskanıyorsanız karşınızdakine güvenmiyorsunuz demektir. Başlangıçta size hoş gelebilen kıskançlık duygusu, aslında sizi sadakatsız ve güvenilmez yerine koymaktadır. Güvenmediğiniz insanı sevebilir misiniz? Bu nedenle kıskançlığınızı sevgi ifadesi olarak görmeyin.

Kıskançlık, kaybetme korkusu, acı, kızgınlık, üzüntü, keder, aşağılık duygusu, kendini kötü hissetme, saldırgan davranışlar ve hatta şiddet eğilimlerinin yaşandığı duygusal bir durumdur. Kıskançlık rasyonel düşünmenizi engeller. Mantık dışı ve rahatsızlık verici bir düzeye ulaştığında bazı tedbirler almamızı gerektirir. 

Bu olumsuz duyguyu yenebilmek için, kendi kendinize bazı sorular sorun. Gerçekten ilişkinize yönelik bir tehdit var mı ? Kendi davranışlarınızı gözden geçirin. Belirli davranışlarınızın eşinizin sizi kıskanmasına neden olduğunu biliyorsanız, bunları değiştirmeye çalışın. Eşler arasında bağı güçlendirecek, güven geliştirici sözler söyleyin. Onu sevdiğinizi her fırsatta dile getirin. Birlikte hayaller kurun, hedefler koyun, biz duygusunu güçlendirin. Kendinize olan güveni pekiştirin ve sevilmeye layık olduğunuzu düşünün ve telkin edin. Yine de bu olumsuz duyguyla baş edemiyorsanız uzman bir psikoloğa gidiniz.

loading...


Etiketler: kıskançlık kıskançlık sevgi kıskançlık aşk

BU YAZIYI PAYLAŞ

BENZER YAZILAR

Tüm Çiftlerin Çok İyi Bildiği 5 Enteresan Kavga Sebebi ve Çözümleri

Çoğu zaman bir hem cinsimiz ile dertleşirken anlarız ki aslında ilişkilerde hemen hemen aynı problem... Devamı

Aşkın 10 Belirtisi

Hayatınızdaki aşkı bulduğunuza inanıyor musunuz? Acaba o doğru kişi mi? Devamı

Erkekleri Kendinizden Soğutan Hareketler

Herkes sevdiği insan ile olan ilişkisinin uzun soluklu olmasını ve sonunun mutlu bitmesini arzu eder... Devamı


YORUMLAR (0) Onay Bekleyen (0)

Bu yazıya ait yorum bulunamadı. İlk yorumu siz yapın.

YORUM YAZ

guvenlik

Editörün Seçtikleri

Saçlarınızın Zarar Görmesini İstemiyorsanız Bunlardan Uzak Durun

Bir kadının belkide en dikkat ettiği, en çok bakım...


Çocuklar Neden Saldırgan ve Ters Davranışlar Gösterir ve Nasıl Önlenir?

Çocuklarımız bizim en değerli varlıklarımız. Beden...


Tüm Çiftlerin Çok İyi Bildiği 5 Enteresan Kavga Sebebi ve Çözümleri

Çoğu zaman bir hem cinsimiz ile dertleşirken anlar...


Perşembe Akşamları Tam Bir Dizi Savaşı Var. İşte Diziler (01 Aralık 2016)

Soğuk kış günlerinin vazgeçilmezidir televizyonun ...


Bu Hafta Vizyona Giren Filmler - 2 Aralık Cuma

Sinema sezonunun tekrar açılması ile birlikte iyi ...


Bumerang - Yazarkafe
Site Hakkında

Biz kadınlar ve yaşadıklarımız. Bu olgu bizi kadınlara yönelik bir blog hazırlmaya itti. Kadınların yaşamlarının her noktasında ihtiyaç duyabilecekleri püf noktaların birleştiği bir platform olsun istedik ve başladık çalışmaya. Sitemizde ekli olan tüm makaleler bilgi amaçlıdır. Denemek tamamen kullanıcıyı ilgilendirir ve deneme sonucunda oluşabilecek hiç bir zarardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Copyright © 2015 | Kadınlar,Diyet,Obozite ve Sağlıklı Yaşam Makaleleri İle Bilgilendirmede Bulunan Sitemizin Tüm Hakları Saklıdır. Hiçbir içeriğimiz izinsiz kopyalanamaz - www.kadinve.com