KISKANÇLIK SEVGİNİN BİR GÖSTERGESİ MİDİR ?
  • Anasayfa
  • Aşk
  • KISKANÇLIK SEVGİNİN BİR GÖSTERGESİ MİDİR ?

KISKANÇLIK SEVGİNİN BİR GÖSTERGESİ MİDİR ?

Kıskançlığın kelime anlamı, kendisinden üstün gördüğüne veya sevilen birisinin başkasıyla ilgilendiği kanısına varıldığında takınılan olumsuz tutumdur. Dozunda bırakıldığında bir hastalık değil, davranış bozukluğudur. Kontrol edilemediğinde ise depresyona sebep olabilir.


 KISKANÇLIK SEVGİNİN BİR GÖSTERGESİ MİDİR ?

Kıskançlık insanlık tarihi kadar da eskidir. Nedenleri konusunda farklı görüşler ileri sürülmektedir. Genel kanı kıskançlığın içgüdüsel bir davranış biçimi olmadığı ve sonradan öğrenildiğidir. Kıskançlığın özünde güven duygusu eksikliği vardır. Kendisine güvenen insan karşısındakine de güven duygusu verir. Kıskançlık duygusunun gelişiminde eğitim, ön yargılar ve genel kabuller rol oynar. Kıskançlık sahip olduğunu başkasına kaptırma korkusuyla başlar ve kendine güvensizlikten kaynaklanır. Öz güveni olmayan insan kıskanır. Kıskançlık ilişkinizi yıpratır. Seven insan sever, kıskanmaz. Sevginin göstergesi kıskançlık değildir. Sevgimizi göstermenin daha sağlıklı yolları vardır. Kıskaçlık, aşkın göstergesi olamaz; aşk sevgi ve içten bağlılık duygusudur.

Kıskanılmayı istemek ve beklemek çok sağlıklı bir yaklaşım değildir. Sevilmeniz için kıskanılmanız gerekmez. Kıskanıyorsanız karşınızdakine güvenmiyorsunuz demektir. Başlangıçta size hoş gelebilen kıskançlık duygusu, aslında sizi sadakatsız ve güvenilmez yerine koymaktadır. Güvenmediğiniz insanı sevebilir misiniz? Bu nedenle kıskançlığınızı sevgi ifadesi olarak görmeyin.

Kıskançlık, kaybetme korkusu, acı, kızgınlık, üzüntü, keder, aşağılık duygusu, kendini kötü hissetme, saldırgan davranışlar ve hatta şiddet eğilimlerinin yaşandığı duygusal bir durumdur. Kıskançlık rasyonel düşünmenizi engeller. Mantık dışı ve rahatsızlık verici bir düzeye ulaştığında bazı tedbirler almamızı gerektirir. 

Bu olumsuz duyguyu yenebilmek için, kendi kendinize bazı sorular sorun. Gerçekten ilişkinize yönelik bir tehdit var mı ? Kendi davranışlarınızı gözden geçirin. Belirli davranışlarınızın eşinizin sizi kıskanmasına neden olduğunu biliyorsanız, bunları değiştirmeye çalışın. Eşler arasında bağı güçlendirecek, güven geliştirici sözler söyleyin. Onu sevdiğinizi her fırsatta dile getirin. Birlikte hayaller kurun, hedefler koyun, biz duygusunu güçlendirin. Kendinize olan güveni pekiştirin ve sevilmeye layık olduğunuzu düşünün ve telkin edin. Yine de bu olumsuz duyguyla baş edemiyorsanız uzman bir psikoloğa gidiniz.

loading...


Etiketler: kıskançlık kıskançlık sevgi kıskançlık aşk

BU YAZIYI PAYLAŞ

BENZER YAZILAR

Ayrıldıktan Sonra Yapılmaması Gereken 6 Hareket

İyi düşündünüz, alttan aldınız, sayısız yöntem denediniz ama olmadı. Bir türlü istediğiniz ilişki ra... Devamı

Evde 5 Dakikada Tost Makinesinde Waffle Tarifi

Evde tost makinesinde waffle olur mu demeyin yaptım çokta güzel oldu:) Devamı

Erkekleri Kendinizden Soğutan Hareketler

Herkes sevdiği insan ile olan ilişkisinin uzun soluklu olmasını ve sonunun mutlu bitmesini arzu eder... Devamı


YORUMLAR (0) Onay Bekleyen (0)

Bu yazıya ait yorum bulunamadı. İlk yorumu siz yapın.

YORUM YAZ

guvenlik

Editörün Seçtikleri

Alzheimer Hastası Olmamak İçin Terketmeniz Ve Edinmeniz Gereken 9 Alışkanlık

Demans hastası olan bir tanıdığınız varsa hastalığ...


Nasıl Hızlı Kilo Verilir? İştah Kesen Yiyecekleri Keşfetmek

Hızlı Kilo Vermek İstiyorum Ama Nasıl? Diyet Yapıy...


Nasıl Hızlı Kilo Verilir? Kendin İle Tanış

Hızlı Kilo Vermek İstiyorum Ama Nasıl? Diyet Yapıy...


Günlük Burç Yorumu

28 Mart Salı Günlük Burç yorumu


Mart Ayı Burç Yorumları

İşte Burçlar İçin Mart Değerlendirmesi


Bumerang - Yazarkafe
Site Hakkında

Biz kadınlar ve yaşadıklarımız. Bu olgu bizi kadınlara yönelik bir blog hazırlmaya itti. Kadınların yaşamlarının her noktasında ihtiyaç duyabilecekleri püf noktaların birleştiği bir platform olsun istedik ve başladık çalışmaya. Sitemizde ekli olan tüm makaleler bilgi amaçlıdır. Denemek tamamen kullanıcıyı ilgilendirir ve deneme sonucunda oluşabilecek hiç bir zarardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

KATEGORİLER
Copyright © 2015 | Kadınlar,Diyet,Obozite ve Sağlıklı Yaşam Makaleleri İle Bilgilendirmede Bulunan Sitemizin Tüm Hakları Saklıdır. Hiçbir içeriğimiz izinsiz kopyalanamaz - www.kadinve.com