Bunları Yaparak Hastalığı Kendinizden Uzak Tutun

Bunları Yaparak Hastalığı Kendinizden Uzak Tutun

Günlük hayatın koşuşturmasında bir çok önemli noktayı atlayarak bağışıklık sistemimizin zayıflamasına neden oluyor ve daha çabuk hastalanıyoruz. Aslından bir kaç önemli noktaya dikkat ettiğimizde bağışıklık sistemimizi güçlü tutarak hastalılardan korunabiliriz.


Bunları Yaparak Hastalığı Kendinizden Uzak Tutun

Özellikle soğuk havaların başlaması ile birlikte zayıf bünyemizin çevremizdeki mikroplara karşı direnememesi sonucu çabucak hasta alıyoruz.Bazı basit ve etkili adımları kendimize yaşam biçimi haline getirmemiz durumunda ise mikroplarla savaşabilen daha güçlü bir bağışıklılık sistemine sahip olmamız mümkün.

İlk olarak bilmemiz gereken bizi hasta eden sadece virüsler değil. Stresli bir yaşam, az uyku, dengesiz beslenme vb. yaşam alışkanlıklarımızda bağışıklık sistemizin zayıflamasına ve sonuç olarak hasta olmamıza neden oluyor.

İlk olarak hijyen bu konuda en önemli unusurlardan biri. Günlük yaşantımızda evimizde ya da dışarda bir çok noktaya temas etmek zorunda kalıyoruz. Bazen çok da temiz olmayan ortamlarda bulunmak zorunda kalıyoruz işte bu nedenlerden dolayı düzenli olarak ellerimizi bol ve sabunlu su ile yıkamayı kendimize alışkanlık haline getirmeliyiz.Yine aynı şekilde kişisel temizlik unsurlarımızda sık ve düzenli olarak gerçekleştirmeli ve göz ardı etmemeliyiz.

Uyku insan vücudunun bir çok fonsiyonun sağlıklı çalışması için çok gerekli olan bir ihtiyaç. Uykunun kaliteli ve yeterli miktarda yerine getirilmesi bağışıklık sistemimizi güçlendiren faktörlerden birtanesi.

Spor spor spor. Bu konuda daha öncede bir çok makale yazdık. Spor hayatımızın her anlamda düzeni için gerekli. Sağlıklı yaşam, fit bir vücut yapısı ve hatta pozitif bir ruh hali. Aynı zamanda gün içerisinde yapılan az sürelide olsa spor egzersizleri bağışıklık sistemini de güçlendiriyor.

Son olarak gelelim gıda konusunda almamız gereken önlemlere. Tüm yaşamasal faaliyetlerimiz için gerekli olan su tüketimi bağışıklık sisteminin güçlenmesi konusunda da yine başrol oyuncusu diyebiliriz. Aynı zamanda tüm gıda maddelerini taze tüketmeye ve sonrasında kesinlikle buzdolabında saklama hususuna da dikkat etmeliyiz. Gıda maddeleri arasında özellikle dikkat etmemiz gereken entkenlerden biride peynir. Peynirin mutlaka taze tüketilmesine dikkat etmeliyiz. Protein kaynaklarımızdan olan Et ve Yumurtanın ise iyice pişirilmesi bağışılık sistemimiz açısından çok önemli.

Dikkat edilmesi bizim elimizde olan bu hususlar dışında hastalıklar için belli dönemlerde yapılan aşı uygulamalarıda bizleri hastalıklardan koruyan faktörler arasında sayabiliriz.

 

loading...


Etiketler: hastalıktan korunmak hasta olmamak aşılar aşı zamanları

BU YAZIYI PAYLAŞ

BENZER YAZILAR

Maden Suyu Tüketirken Nelere Dikkat Edilmelidir? Merak Edilenler

İlk olarak maden suyu ve soda arasındaki farkı iyi kavramak gerekir. Maden suyu doğal kaynaklardan k... Devamı

Sağlıklı Bir Bebek Dünyaya Getirmek İçin Bunlara Dikkat Edin

Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek şüphesiz her annenin en büyük isteği. Peki neler yapılmalı?... Devamı

Gebelikte Halsizlik, Uykuya Eğilim, Baş ağrısı

Erken gebelikte birçok gebe halsizlik ve şiddetli uyku halinden şikayetçidir.Genellikle 4. ayda düze... Devamı


YORUMLAR (0) Onay Bekleyen (0)

Bu yazıya ait yorum bulunamadı. İlk yorumu siz yapın.

YORUM YAZ

guvenlik

Editörün Seçtikleri

Saçlarınızın Zarar Görmesini İstemiyorsanız Bunlardan Uzak Durun

Bir kadının belkide en dikkat ettiği, en çok bakım...


Çocuklar Neden Saldırgan ve Ters Davranışlar Gösterir ve Nasıl Önlenir?

Çocuklarımız bizim en değerli varlıklarımız. Beden...


Tüm Çiftlerin Çok İyi Bildiği 5 Enteresan Kavga Sebebi ve Çözümleri

Çoğu zaman bir hem cinsimiz ile dertleşirken anlar...


Perşembe Akşamları Tam Bir Dizi Savaşı Var. İşte Diziler (01 Aralık 2016)

Soğuk kış günlerinin vazgeçilmezidir televizyonun ...


Bu Hafta Vizyona Giren Filmler - 2 Aralık Cuma

Sinema sezonunun tekrar açılması ile birlikte iyi ...


Bumerang - Yazarkafe
Site Hakkında

Biz kadınlar ve yaşadıklarımız. Bu olgu bizi kadınlara yönelik bir blog hazırlmaya itti. Kadınların yaşamlarının her noktasında ihtiyaç duyabilecekleri püf noktaların birleştiği bir platform olsun istedik ve başladık çalışmaya. Sitemizde ekli olan tüm makaleler bilgi amaçlıdır. Denemek tamamen kullanıcıyı ilgilendirir ve deneme sonucunda oluşabilecek hiç bir zarardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Copyright © 2015 | Kadınlar,Diyet,Obozite ve Sağlıklı Yaşam Makaleleri İle Bilgilendirmede Bulunan Sitemizin Tüm Hakları Saklıdır. Hiçbir içeriğimiz izinsiz kopyalanamaz - www.kadinve.com